A E C Danışmanlık Eğitim Tanıtım Hizmetleri
ANASAYFA KONU ARA İLETİŞİM

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Dış ticaret meclisi kurulmalı

Dış ticaret meclisi kurulmalı

Tarih 29.Nisan.2018, 11:35 Editör A Enver ÇITAK

Şubat 2008 de ihracat bedeli dövizin Türkiye'ye getirilme zorunluluğu TPKK değişikliği ile kaldırılması, iller bazında ihracatta dikkate alınarak yetişmiş kalifiye elamanların genele yayılabilmesi,

29.02.2008 - 00:23 A. Enver ÇITAK / Gümrük Müşavir Yrd.

 
 

Şubat 2008 de ihracat bedeli dövizin Türkiye'ye getirilme zorunluluğu TPKK değişikliği ile kaldırılması, iller bazında ihracatta dikkate alınarak yetişmiş kalifiye elamanların genele yayılabilmesi, yurt dışı pazarlama faaliyetlerinde daha sağlıklı çalışmaların sektörü ve bölgelerimizi temsil edebilen derneklerimizin ve veya oluşumlar tarafından yapılabilmesi, ihracatçımız maliyetini aşağıya çekebilmesi için KOSGEB geri dönüşsüz ve geriye dönüşlü desteklerinden azami ölçüde yararlanabilmesi, DTM tarafından sağlanan devlet destekleri bilgilendirilmeleri ve kullanımlarının daha fazla yapılabilmesi için de firma sahiplerine yönelik özel eğitimler planlanabilmesi, ihracatçı deyimi yerine dış ticaretçi kavramının günümüz gerçeği olması nedeni ile Türkiye İhracatçılar Meclisimizin üstlendiği misyonu tamamladığı anlaşılmaktadır. Nakliyeci, forwerder acente, kurye, dış ticaret ile ilgili tebliğ ve uygulama esası çıkartabilen tüm bakanlıklarımız, gümrük başmüdürlerimiz ve Gümrük Müsteşarlığı, Gümrük Müşavirliği, Dış Ticaret Müşavirliği, ithalatçı, ihracatçı, en çok dış ticaret işlemine miktar ve parasal değer olarak aracılık etmiş ilk 3 bankanın katılımı ile Türk dış ticaret meclisi kurulması zaruri ihtiyaç olmaktadır.

DTM tarafından sağlanan devlet destekleri bilgilendirilmeleri ve kullanımlarının daha fazla yapılabilmesi için de firma sahiplerine yönelik özel eğitimler planlanabilmelidir.

Dış ticaretçimize dış ticaretin pazarlanması, mal bulunması, operasyon işlemleri, kambiyo ve muhasebe, finans işlemleri konusunda hizmet verebilecek dış ticaret müşavirleri olgusu gündeme alınabilmelidir.

İthalatçı birliklerimizin yıllarca ötelenen hizmet veriş tarihlerine son verilmesi, İhracatçı birlikleri yapısının dış ticaret birlikleri olgusu ile 81 ilimizden ihracat ve ithalat yapan kurulu firma olması nedeni ile, her il de şubesi olacak şekilde tek merkezi ve mal gruplarına göre ayrılmış şekli ile kurulabilmesi zaruri bir ihtiyaç olmaktadır.

İhracat % 25 arttı

TÜİK verilerine göre 2007'de  %25,3 artan  ihracatımızın % 56,4'ü AB ülkelerine yapılmış olduğu, %40,9'u diğer ülkelere gerçekleşirken, ihracat tutarının % 50,32'si EUR, % 42,47'si US$, % 4,8 GBP  ile gerçekleşti.

Yine aynı kaynak verileri incelendiğinde, ihracatımızın % 58,99 değeri mal mukabili, % 18,87'si vesaik mukabili ve % 11,05'i akreditif ödeme şekli, 0,0560 peşin ödeme, 0,0226 vadeli akreditif ile gerçekleştirildiği tespit edilmektedir.

Artışın nedeni güven

2007 yılında, ihracatçımızda ilk sırada ödeme şeklinin mal mukabili ödeme olması ise satın alan firmaya aşırı güven duygumuzu, uzun süredir satın alıcıları tanıdığımızı, ancak mal bedeli gelişinin satın alıcı iradesinde olması nedeni ile zaman içinde olabilecek şekilde olumsuz gelişmeler ile firmalarımızın zor duruma düşebileceği de düşünülebilmelidir.

İhracatta para birimi açısından bakıldığında Avrupa para birimi (0,5032), ABD Doları (0,4247), İngiliz Sterlini 0,04805, YTL (0,0163) İsveç Kronu (0,0042), İsviçre Frankı (0,00125), Danimarka Kronu (0,0008) ile gerçekleştiği anlaşılmaktadır.

2006 ihracat değerinin 39,8507 kat  fazlası Svaziland, 21,7117 kat fazlası Kuzey Mariana Adası, 13,4985 kat fazlası ABD Virjin Adaları,13,0668 kat fazlası Botsvana, 12,3673 kat fazlası Gronland, 9,5232 kat fazlası  Liberya olduğu tespit edilmektedir.

En fazla nikelde

3,8130 artış ile  nikel ve nikelden eşya, 2,8558 artış ile kalay ve kalay mamulleri, 1,2458 artış ile Gübreler, 0,9245 artış ile diğer adi metaller, sermetler bunlardan eşya, 0,7953 artış ile laklar, sakızlar, bitkisel özsu ve hülasalar, 0,7935 artış ile şemsiye, baston, kamçı, kırbaç ve bunların aksamı, 0,7326 artış ile metal cevherleri, cüruf ve kül, 0,6501 artış ile süt ve süt mamulleri yer alırken, illere göre ihracatımız, Kars  Gümüşhane, Siirt, Tunceli, Bitlis, Bingöl, Yozgat firmalarının ihracatlarını arttığı görülmektedir.

Türkiye'nin ihracatının genele artan bir şekilde yayılmış olması da, dış ticaret elemanlarının önemini daha da fazlalaştırdığı kabul edilmesi gereken bir husus olarak algılanabilmelidir.

Dış Ticaret Müsteşarlığımızın kontrolünde dış ticaret birliklerimiz çatısı altında eğitim, pazar tanıtım, ürün tanıtım, personel tanıtım ve ihtiyaçları belirtici, verileri sunabilecek, gümrüklerimizi ve işlemleri anlatabilecek DTM-TV'nin de acilen kurulabilmesini ihtiyaç olarak değerlenebilmesi amacıyla ilgili büyüklerimizin dikkatine sunmak isterim.

 

Bu haber 192 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

AEC BİLGİ- HABER PAYLAŞIM

KARAYOLLARINDA 'KAZA İNCELEME EKİBİ' OLUŞTURULMALI

KARAYOLLARINDA 'KAZA İNCELEME EKİBİ' OLUŞTURULMALI A. Enver ÇITAK / AEC Dış Ticaret Danışmanlık Lojistik 01 Şubat 2014 Cumartesi 00:30 Dünya Gazetesi

İçişleri Bakanlığından:13.02.2018 tarih ve 30331 sayılı R.G.

İçişleri Bakanlığından:13.02.2018 tarih ve 30331 sayılı R.G. YABANCI PLAKALI ARAÇLARA VERİLEN TRAFİK İDARİ PARA CEZALARININ TAHSİLİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

Yazılarımın ve fotoğraflarımın ve web site içeriğinin bütün hakları saklıdır © 2009-2024 Ahmet Enver ÇITAK. Bütün hakları saklıdır © Ahmet Enver Çıtak'ın açık yazılı izni olmaksızın, kısmen veya tamamen herhangi bir şekilde ve ortamda kopyalanması yasaktır. Sitemizi ziyaret etmeniz ile sitemiz şartlarını ve kurallarını kabul etmiş olmaktasınız WEB Sitemizde hata ve nisyan müstesnadır, göstermekte olduğumuz en yüksek titizlik ve itinaya rağmen buradaki bu sayfalarda verilen bilginin güncelliğinden, dizgi hatasından, eksik veya yanlış olmasından doğacak kanuni ve mali sorumluluk bilgiyi kullanana aittir. Buradaki bilgileri, yöntemleri taslak kabul edip, kendi mevzuat ve yordam araştırmanızı, gerekiyorsa profesyonel yardımcılar kullanarak lütfen yapmanızı rica ederiz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi